Neurotechnologia
Nauka posuwa się do przodu w zawrotnym tempie. Metaverse, wirtualna rzeczywistość czy sztuczna inteligencja nadchodzą, by całkowicie zmienić nasze wyobrażenie o świecie. W czasie, gdy te terminy zaczynają być częścią naszego codziennego słownictwa, istotne jest, aby wiedzieć, jak mogą one pomóc w poprawie życia ludzi. Nie można zrozumieć technologii bez zastanowienia się nad jej wpływem na społeczeństwo.
O ile rozwój technologiczny służy ułatwianiu nam codziennych zadań, o tyle jego rola staje się kluczowa, gdy mówimy o osobach, które mają jakiś rodzaj niepełnosprawności – około 15% światowej populacji – i trudności w tak podstawowych czynnościach jak swobodne poruszanie się czy komunikowanie.
Choć wiele pozostaje do zrobienia, dziedzina neurotechnologii otwiera szerokie możliwości w tym zakresie. Cyfryzacja dociera do wszystkich aspektów naszego życia, ale nie każdy ma do niej dostęp w sposób, jaki jest powszechnie przewidywany. Dlatego kluczowe jest stworzenie bardziej dostępnych rozwiązań cyfrowych, które umożliwią osobom niepełnosprawnym korzystanie z technologii.
Dziedzina neurotechnologii otwiera szerokie możliwości dla osób niepełnosprawnych
Dzięki badaniom naukowym promuje się obecnie rozwój narzędzi zdolnych do wydobycia z kogoś informacji różnymi kanałami – na przykład mózgiem. Połączenie ludzkiego mózgu z technologią pozwala na zbudowanie komunikacji pomiędzy obiema częściami w celu wykonania określonego zadania.
Mówimy tu o mózgu wydającym polecenie ruchu robotycznemu ramieniu, prośbę do komputera o wyszukanie informacji lub prośbę do maszyny o przekazanie zdania drogą dźwiękową. Oczywiście technologie te muszą być wykorzystywane w sposób odpowiedzialny i za pełną zgodą użytkowników.
Ostatecznym celem tego rozwoju jest poprawa życia ludzkiego i zaspokojenie określonych potrzeb, zarówno tymczasowych, jak i stałych, fizycznych lub psychicznych. Narzędzia te są już stosowane w praktyce w wielu różnych dziedzinach, od tych związanych z medycyną po te powiązane ze światem biznesu. Niektóre przykłady, które już są w użyciu, to protezy i egzoszkielety, a także urządzenia wspomagające, biochipy lub wearables.
Neurotechnologia a praca
Technologie te mają szczególne znaczenie w ułatwianiu integracji osób niepełnosprawnych w miejscu pracy. Coraz więcej firm pracuje nad oferowaniem dostępnych modeli biznesowych dla tych obywateli. W rzeczywistości, jeśli technologia nadal będzie się rozwijać, pojawią się narzędzia cyfrowe, które pozwolą na idealne opracowanie aktywności zawodowej niezależnie od potrzeb każdego człowieka. W jaki jeszcze sposób neurotechnologia ułatwia życie? Sprawdź: https://naszagazeta.pl/ulepszanie-zycia-poprzez-neurotechnologie-jak-to-mozliwe