Innowacyjne pompy ciepła
Odnawialne źródła energii bardzo korzystnie wpływają na szanse środowisko naturalne. Nadszedł czas na zmiany. Wszyscy musimy zadbać o naszą planetę. Pompy ciepła znakomicie chronią klimat. Pobierają do trzech czwartych energii cieplnej z otoczenia. Źródłami ciepła dla takich urządzeń są powietrze, grunt i wody gruntowe. W ciągu kilku ostatnich lat na znaczeniu zyskały pompy powietrze woda.
Zasada odwróconego działania lodówki
W dzisiejszych nowoczesnych czasach pompy ciepła wykorzystują niewiele mocy elektrycznej, żeby ogrzać pomieszczenia. Takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Bardzo często pompy ciepła zasila się instalacją fotowoltaiczne. Opłaty uzależnione są od kilku czynników, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Kiedy na dworze robi się nieco chłodno, kwestią czasu jest to kiedy zrobi się chłodno w budynku. Każda pompa ciepła przenosi ciepło w odwrotnym kierunku. Również w tym przypadku nie da się oszukać termodynamiki. Dokładnie mówiąc, działanie pompy ciepła jest zasadniczo identyczne z działaniem dobrze nam znanej lodówki.
Stosunkowo prosta technologia
System ogrzewania pompy ciepła składa się z trzech części. Pierwszym z nich jest pobieranie energii ze środowiska. Może to być jednakowo powietrze, grunt, czy też woda. Wszystko zależy od inwestora. Pompa ciepła powoduje, że uzyskane ciepło z otoczenia jest użyteczne. Nie bez znaczenia jest również system dystrybucji. Ciepło trzeba przecież rozprowadzić lub zmagazynować w całym domu. Trzeba przyznać, że ta technologia jest stosunkowo prosta. Przeciętnemu Kowalskiemu taka innowacyjna technologia powinna się zwrócić po upływie około ośmiu lat.
Odpowiednie wykorzystanie ciepła
W dzisiejszych czasach nikt nie może sobie pozwolić na marnowanie energii. Pompy ciepła mają również obieg, w którym krąży gazowy czynnik chłodniczy. W parowniku, czyli wymienniku ciepła następuje przekazanie energii ze środowiska naturalnego z pierwszego obiegu do czynnika chłodzącego. W przypadku powietrznych pomp ciepła to powietrze ogrzewa czynnik chłodniczy. Energię cieplną trzeba jeszcze rozprowadzić po całym domu. Odpowiednia regulacja jest w tym przypadku bezcenna.
Interesująca technologia, czy sprawdzi się w przypadku domu jednorodzinnego?